BRINDISI SZT.LŐRINC LEGENDÁJA.


Brindisi Lőrinc 1559-1612-ig élt, kora egyik legnagyobb hitszónoka és diplomatája, tudós kapucinus  szerzetes volt, aki gyalog járta be Európát, prédikált és minden erejével küzdött a pogány oszmán-török  hatalom ellen.

A "Szent tábornoknak" is nevezett olasz származású szerzetesnek nem kis szerepe volt a Katolikus Liga  létrejöttében.

A törökök elleni szent háború vezette Magyarországra is - talán Mátyás főherceg seregének tagjaként és vett részt a csókakői ill. sárréti győztes csatában 1601-ben. A csata emlékét Rovátkai Lajos a móri Kapucinus-templom mennyezetfreskóján örökítette meg, középpontban az 1881-ben szenté avatott Brindisi Lőrinccel.

Erényei és dicsősége sok hívet és támogatót szerzett rendjének osztrák, bajor, cseh területeken
de hazánkban is. Móron a török kiűzése után megkezdődött az újjáépítés, az új földbirtokos,
báró Hochburg János irányításával, majd özvegye templomot és rendházat építtetett a kapucinusoknak, melyet 1701-ben szenteltek fel. A kapucinus szerzetesek a hitélet megszilárdítása mellett fontos szerepet játszottak az itt élők mindennapjaiban: tanítottak, gyógyítottak - és szőlőt telepítettek, műveltek. Rendházuk mellett épült a ma is látható Kapucinus pince, ahol kiváló borok érlelődtek.

 Példaképüknek tekintették Brindisi Lőrincet, kultuszát azóta is gondosan ápolják.

A móri Borrend úgy határozott, hogy névadójuknak válasszák a legendás szent szerzetest, aki életével, magatartásával és tudásával példát mutathat minden nemzedéknek.

 


Made by M:Büro 2007 All right reserved !