A BRINDISI SZT.LŐRINC BORREND  AVATÁSI CEREMÓNIÁJA ÉS ESKŰTÉTELE


A borrend tagjai talárban félkört alkotva csinálnak helyet az avatáshoz, az avatandók velük szemben helyezkednek el.

           A ceremónia mester megszólaltatja a csengőt.

Kancellár: Tisztelt Nagymester Úr! 

A Brindisi Szent Lörinc Borlovagrend Nagytanácsa nevében kérem engedélyét az avatási ceremónia megkezdéséhez.

Nagymester: Az engedélyt megadom.

       Kancellár: Kedves vendégeink, tisztelt jelöltek!

Tisztelettel köszöntöm Önöket a Brindisi Szent Lőrinc Borrend Nagytanácsa nevében, ünnepi összejövetelünk alkalmából. ( A jelöltekről mond néhány szót.)

Krónikás: Ismerteti a próbatétel legendáját, mely:

A kapucinus szerzetesek mesterei voltak korukban a borászkodásnak, s innen származik
egy legenda.

A kapucinus szőlők nagy része, kolostorukhoz közel a Vénhegy erdőirtása helyén telepített "Kapucinus erdő" alatt díszlett, melytől a pincék sem estek messze (200 méternyire).
Az 1800-as években volt egy nagyon híres pincemesterük, a lila rezes-orrú Gábriel barát, aki oly nagy szakértelemmel és helyismerettel rendelkezett, hogy bekötött szemmel is meg tudta különböztetni a borokat dűlők szerint: azaz melyik hegyről származik, illetve mely hordóból és mely évjáratú a kóstolt bor. Ezzel nagyon sokszor dicsekedett s ezért egyszer a fiatal rendtársai elhatározták, hogy megtréfálják. Egy kóstolás alkalmával a vizes kannából öntöttek a korsójába. A barát sokáig forgatta a furcsa "nedűt" a szájában, többször hörpintett a korsóból, majd szégyenkezve bevallotta társainak, hogy nem mondott igazat, mert ezt a fajtát nem ismeri.

Eme történet sarkallt bennünket arra, hogy borrendünk lovagjai és az avatandó jelölt a zászlós borként választott Ezerjót minden borok közül felismerjék, s e bort íz, zamat, minőség tekintetében be is tudják mutatni.

Kancellár:

Ehhez kapcsolódik borrendünk próbatétele, amely teljesítése során kiderül, hogy a jelölt méltó-e a Brindisi Szent Lőrinc Borrend tagságára. Felkérem borrendünk ceremóniamesterét a próbatétel elvégeztetésére.

        Ceremóniamester: A próbatétel a következőképpen történik:

       - a próbatétel a csengő megrázásával indul
      - a jelöltek szemét bekötik fehér kendővel
      - az előttük lévő pohárból kóstolással meg kell állapítani, melyik a rendi zászlós bor

Ezután sorban szólítja a jelölteket, majd a próbatételek sikeres elvégzése után ezt mondja:

Tisztelt Kancellár Úr, mint a Brindisi Szent Lőrinc Borrend ceremóniamestere igazolom, hogy a jelöltek a próbatételnek eleget tettek.

          Kancellár:

A sikeres próbatétel után kijelentem, hogy Önök méltók arra, hogy a Brindisi Szent Lőrinc Borrend tagjaivá váljanak, de előtte tegyék meg fogadalmukat.

Krónikás:

Kérem, nevük említésével mondják utánam az eskü szövegét.

Én..........ünnepélyesen fogadom, hogy mint a Brindisi Szent Lőrinc Borrend tagja, annak alapszabálya szerint cselekszem. Legjobb tudásom szerint hirdetem a Móri Borvidéki borok dicsőségét, ápolom a helyi hagyományokat és kultúrát, valamint mindent megteszek e táj szépségének megőrzéséért. Magatartásommal és tevékenységemmel öregbítem a borvidék hírnevét, magam és minden igaz borbarát örömére. Isten engem úgy segéljen!

Nagymester:

Gratulálok és köszöntöm Önöket, abból az alkalomból, hogy Borrendünk tagjaivá váltak. Kérem vegyék át borrendünk emblémáját tartalmazó plakettet ( kancellár adja át ), és egy palack névre szóló zászlós bort ( ceremóniamester adja át ).

        Ceremóniamester: Megszólaltatja a csengőt, s ezzel a ceremónia véget ért.

 

 
 

Made by M:Büro 2007 All right reserved !